CHAOS Report 2015

Spoločnosť Standish Group každoročne vykonáva analýzu IT projektov a publikuje štatistiky ich úspešnosti ako aj príčiny neúspechov a ponaučenia v správe označovanej ako CHAOS Report.

Celý report je možné si zakúpiť za 500 USD. My sa pozrieme na najdôležitejšie zistenia.

Kľúčové sú predovšetkým 4 veci:

1. Standish Group predefinovali pre rok 2015 kritériá pre „úspešný“ projekt. V minulom období to boli klasické parametre ako dodržanie rozpočtu, času a cieľa. Avšak podľa autorov dodržanie cieľa nedostatočne meralo spokojnosť zákazníka. Mnoho projektov dodržalo uvedené kritériá ale zákazník nebol s výsledkom spokojný. Preto nahradili toto kritérium novým a tým je zákaznícke vnímanie dosiahnutej hodnoty (customer percieved value). Výsledkom bolo okamžité 7% zníženie úspešnosti projektov.

Modern Resolution

2. Menšie projekty majú až 10-násobne väčšiu šancu na úspech než veľké.  Viac ako polovica veľkých projektov prinášajú malú alebo veľmi malú hodnotu. Toto je tiež veľmi podstatné zistenie. V princípe hovorí o tom, že nie je racionálny dôvod spúšťať veľké projekty.

Resolution by Project Size

3. Agilne riešené projekty majú v priemere o 350% väčšiu šancu na úspech než tradičné! Pri malých projektoch je rozdiel minimálny ale pri veľkých projektoch je priepastný. Agilné projekty dosahujú lepšie výsledky v „škálovaní“ projektu (scaling), teda definovaní požiadaviek, rozsahu prác a naplnení cieľov. Čo je pozoruhodné, keďže tradičné riadenie projektu sa zdôvodňuje a nasádza práve preto, aby sa na začiatku dostatočne zanalyzovalo a zadefinovalo, čo treba robiť.

1Resolution Agile Waterfall

4. Každé zvyšovanie znalostí projektového tímu zvyšuje aj úspech projektu o 23%. Rozdiel v úspešnosti neškoleného tímu a najlepšie vytrénovaného tímu je až 224%!

Factors of Success

 

 

 

Peter Sochna

Certifikovaný konzultant, kouč a tréner. Autor portálu www.projektovymanazment.sk. Tel.: +421 (0) 903 272636 Email.: peter.sochna@gmail.com LinkedIn: www.linkedin.com/in/petersochna

Peter Sochna has 71 posts and counting. See all posts by Peter Sochna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.