Komplikované vs. komplexné úlohy

Jedna z definície projektu hovorí, že sa jedná o komplexný systém. Zjednodušene hovoríme, že projekty sú technicky a sociálne komplexné. Niekedy zasa účastníci školenia hovoria o komplikovaných projektoch.

Aký je teda rozdiel medzi komplikovaným a komplexným?

Komplikované problémy alebo úlohy sú síce veľmi náročné na riešenie ale dajú sa postupne zvládnuť aplikovaním pravidiel, návodov, postupov. Sú zložené zo známych častí. Niečo ako algoritmy, ktoré zoraďujú váš Feed na Facebooku. Môžte ich taktiež rozdeliť na systémy a procesy, podobne ako hierarchickú štruktúru firmy.

Komplikované systémy teda síce majú vysokú mieru zložitosti avšak skladajú sa z viacerých známych častí, ktoré je možné identifikovať a krok za krokom „rozlúštiť“. (Možno poznáte otázku, či človek dokáže zjesť slona.)

Komplikovaný môže byť zdrojový kód Windows 10, elektroinštalácia v Airbuse A380 alebo správne zloženie lieku.

 

Komplexné problémy obsahujú veľmi veľa neznámych premenných a navzajom sa ovplyvňujúcich faktorov, ktoré sa nedajú ľahko popísať a definovať vo forme pravidiel či postupov. Dokonca aj technologické riešenie ako napríklad Blockchain je komplexný problém. Rovnako konkurenčný business model ako napríklad Uber alebo Airbnb je komplexný problém. Neexistuje jednoznačný algoritmus, ktorým by sa dali zvládnuť.

Hoci teda elektroinštalácia v lietadle je komplikovaný problém, vyvinutie optimálneho únikového plánu z lietadla je komplexný problém.

V niektorých zdrojoch sa uvádza, že komplexné problémy sú neriešiteľné. Systémová teória hovorí, že existuje viacero riešení ale žiadne z nich nie je najlepšie. Systém nemôžme totiž pochopiť v celosti aj keď poznáme jeho jednotlivé časti.

 

To, čo je komplikované, nemusí byť nevyhnutne komplexné a naopak.

 

Neexistuje teda komplexná zlomenina kosti ale komplikovaná zlomenina 🙂

Peter Sochna

Certifikovaný konzultant, kouč a tréner. Autor portálu www.projektovymanazment.sk. Tel.: +421 (0) 903 272636 Email.: peter.sochna@gmail.com LinkedIn: www.linkedin.com/in/petersochna

Peter Sochna has 71 posts and counting. See all posts by Peter Sochna