Prehľad a porovnanie SW nástrojov pre riadenie projektov

Keď sa povie projekt, viacerým sa hneď pred očami zjaví softvérový nástroj Microsoft Project. Žiaľ ešte aj v dnešnej dobe sa stretávam s tým, že inštalácia MS Projectu je  postačujúcim predpokladom toho, že všetky projekty pôjdu ľahko a rýchlo.

Ako však povedal Grady Booch z IBM Research – „A fool with the tool is still a fool„.

Nasadenie softvérového projektového nástroja by mala byť úplne poslednou fázou pri implementovaní profesionálneho riadenia projektov v organizácii.

Podľa prieskumu, ktorý bol realizovaný prostredníctvom portálu LinkedIn je Microsoft Project stále najpoužívanejším projektovým nástrojom so 62% podielom na trhu. Ako druhý sa s 60% podieľal Microsoft Excel (mnohí používajú obidva, preto vysoké percento). Ostatné nástroje si spolu rozdelili zvyšné percentá

Gartner každoročne realizuje porovnanie veľkých softvérových produktov, zameraných na Project a Portfólio Manažment. Výsledky sú uvedené v grafe.

top ten pm tools

Okrem týchto veľkých riešení existuje množstvo ďalších malých nástrojov, ktoré sa prezentujú ako projektové. Obsiahly prehľad nájdete napríklad na Wikipédii. Mnohokrát sú to však nástroje určené na všeobecnú spoluprácu a zdieľanie úloh a nie priamo projektový manažment.

My sa na našom portáli budeme venovať niektorým, ktoré naozaj poskytujú projektovému manažérovi a tímu podporu pri riadení projektu.

Peter Sochna

Certifikovaný konzultant, kouč a tréner. Autor portálu www.projektovymanazment.sk. Tel.: +421 (0) 903 272636 Email.: peter.sochna@gmail.com LinkedIn: www.linkedin.com/in/petersochna

Peter Sochna has 71 posts and counting. See all posts by Peter Sochna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.