WBS – Work Breakdown Structure

Work Breakdown Structure – WBS sa prekladá ako štruktúra projektu, rozpad, rozpis práce alebo ako osnova rozpisu práce. Ide o jednoduchú analytickú techniku​​, ktorej cieľom je rozložiť projekt na jednotlivé činnosti až do takej úrovne podrobnosti, aby k nim bolo možné priradiť zodpovednosti, prácnosť a časový horizont.

Využitie WBS v praxi: Štruktúra činností môže byť podľa zložitosti a rozsahu projektu rôzne štruktúrovaná a zložitá – pre malé projekty môže mať podobu jednoduchého zoznamu činností, pre veľmi zložité projekty môže tvoriť viacstupňovú štruktúru skupinových činností do ucelených blokov či balíčkov a to tak, aby bol výpočet konečných činností (aktivít, krokov) čo najviac prehľadný. Konečná úroveň rozpadu sa v praxi riadi jednoduchým pravidlom – projektový manažér musí byť schopný činnosti naplánovať a riadiť. Jednotlivé činnosti môžu byť podľa potreby číslované. WBS sa používa pre naplnenie aktivít v Gantt diagram pri plánovania projektu. WBS väčšinou spracováva projektový manažér vždy pred začiatkom realizácie projekte.

 

Peter Sochna

Certifikovaný konzultant, kouč a tréner. Autor portálu www.projektovymanazment.sk. Tel.: +421 (0) 903 272636 Email.: peter.sochna@gmail.com LinkedIn: www.linkedin.com/in/petersochna

Peter Sochna has 71 posts and counting. See all posts by Peter Sochna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.